poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Nawilżanie skóry . Domowe sposoby

Zostałam poproszona o post na temat nawilżania skóry i w końcu jest :)
Zapraszam do czytania

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji naszej skóry jest odpowiednie jej nawilżenie to jaki ma odcień i jaka jest jej elastyczność zależy od objętości wody w podstawowych tkankach. Lipidy chronią skórę przed utratą odpowiedniego nawilżenia , wygładzają powierzchnię i utrzymują komórki w odpowiednim stanie. Zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia sprawia ,że pozostaje ona jędrna ,gładka i miękka. 

PREPARATY NAWILŻAJĄCE
- tworzą barierę miedzy skórą ,a środowiskiem zewnętrznym
- pomaga zatrzymać wodę w naskórku, dzięki czemu skóra wygląda gładko i świetliście.
- chroni skórę przed zanieczyszczeniami środowiska  i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

wyróżniamy 2 rodzaje preparatów nawilżających do twarzy
1. olej w wodzie- emulsje zawierają substancje nawilżające  przyciągające cząsteczki wody glicerynę , doskonała dla skóry jest dodatkowa woda pochodzaca z otaczającego nas środowiska
2. woda w oleju - tego rodzaju kremy i emulsje tworzą na  powierzchni skóry barierę zatrzymującą wodę

hialuronian sodu (sodium hyaluronate)(szukaj na etykietach)- wiąże wodę i chroni przed jej utratą skórę, do takich kosmetyków dodaję się preparaty nawilżające

PREPARATY NAWILŻAJĄCE NA BAZIE POCHODNYCH ROPY NAFTOWEJ
efektywnie powstrzymują ucieczkę wilgoci z naskórka ,ale mogą zapychać pory i zostawiać uczucie lepkości na skórze

OLEJE ROŚLINNE
 stosuję się je czasami jako bazę produktów nawilżających są mniej efektywne niż oleje mineralne czy tłuszcze zwierzęce

WITAMINA E, KOLAGEN, PROTEINY, HORMONY, EKSTRAKTY ROŚLINNE I AMINOKWASY-
da dodawane do kosmetyków nawilżających

WITAMINA A I JEJ POCHODNE
działają przeciwstarzeniowo


Stosowanie właściwych środków nawilżających działa korzystnie na wszystkie rodzaje skóry:

Sucha:
potrzebuje preparatu o cięższej konsystencji na bazie oleju  które dobrze się wchłania i pozostawia uczucie miękkości i sprężystości . Bardziej efektywne są olejki niż kremy gdy chodzi o zapobieganie odparowaniu wody. 
mocznik (urea) i glikol propylenowy (propylene glycol)- utrzymuja prawidłowe nawilżenie skóry 
Normalna:
kosmetyki na bazie wody zawierające lekkie substancje tłuszczowe (acetyl alkohol) lub pochodne silikonów pomagają zachować zdrowie skóry.
Tłusta i mieszana:
najwięcej zyskują gdy używa się do nich preparatów beztłuszczowych na bazie wody. Takie kosmetyki są produkowane z syntetycznych substancji chemicznych i praktycznie nie zawierają substancji tłustych. Jeśli masz tłustą skórę stosuj kosmetyki nawilżające dość oszczędnie poszukaj produktów które nie zatykają porów. Przetestuj kilka i wybierz ten który spełnia twoje oczekiwania który zapewni matowe wykończenie i zminimalizuje błyszczenie się skory a pory wydadzą się mniejsze 
Wrażliwa:
do tego rodzaju skór potrzebne są preparaty, które nie zawierają substancji zapachowych ani barwników i został specjalnie przygotowany do tego rodzaju skóry 
Bardzo sucha i dojrzała:
wymaga silnego nawilżenia. Odżywcze olejki kremy o bogatej konsystencji , balsamy odżywcze są stworzone do tego rodzaju skóry. Szukaj produktów nawilżających na bazie wazeliny które zawierają kwas mlekowy lub alfa-hydroksykwasy(AHA) składniki te zapobiegają przesuszaniu skóry. 

DOMOWE SPOSOBY NA NAWILŻENIE SKÓRY :
 toniki i maseczki

Tonik z nagietka
2 łyżki suszonych kwiatów nagietka zalej 1/2 szklanki wrzątku, przykryj. Po 15 min odcedź i dodaj
łyżeczkę soku z cytryny. Przecieraj twarz nasączonym wacikiem.

 Tonik z ogórka
Pokrój świeży ogórek na bardzo cienkie plasterki. Zalej je na 2 godziny
szklanką maślanki. Przecedź. Przecieraj płynem twarz. Tonik delikatnie zmiękczy i rozjaśni skórę ze skłonnością do rumienia i zaczerwienień.
 
Woda z pietruszki
Pęczek natki zgnieć w dłoniach, następnie zalej szklanką zimnej wody (przegotowanej lub mineralnej). Po 12 godzinach odcedź. W otrzymanym płynie zanurz bawełniany wacik i nałóż na powieki. Woda pietruszkowa złagodzi podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu, wygładzi drobne zmarszczki.


Maseczka z ogórka
Szklankę utartego miąższu dyni połącz z łyżką oliwy i łyżeczką naturalnego miodu. Nałóż papkę na twarz na 20 minut, następnie przemyj skórę tonikiem. Maseczka nawilży i zregeneruje naskórek. Dobra do każdego typu cery, nawet wrażliwej.


Maseczka z marchewki
Małą marchewkę obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Dodaj 2 łyżki naturalnego serka homogenizowanego. Wymieszaj, nałóż na twarz na 20 min, zmyj ciepłą wodą.


Maseczka z kiwi
Kiwi obrać ze skórki, pokroić na plasterki. Położyć na twarzy i szyi omijając oczy. Po 10 min. zdjąć i przemyć twarz bezalkoholowym tonikiem.


Maseczka winogronowa
Kilkanaście umytych winogron rozgnieść widelcem. Soczystą papką obłożyć twarz oraz szyję. Po upływie 15 min. zebrać masę chusteczką higieniczną i przetrzeć skórę tonikiem.


Maseczka truskawkowa
Rozgnieść 6 truskawek zmieszać z 4 łyżkami twarożku i łyżeczką oliwy z oliwek. Nałożyć na twarz, po 15 min. zmyć letnią wodą.
 


  • maseczką z rozgotowanego siemienia lnianego. Gęstą, jeszcze ciepłą papkę nakładaj na płaty gazy i przykrywaj twarz na 10 min. Sama będziesz zaskoczona świetnym efektem.


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/nawilzanie-na-ratunek-suchej-skorze_35788.html


  • maseczką z rozgotowanego siemienia lnianego. Gęstą, jeszcze ciepłą papkę nakładaj na płaty gazy i przykrywaj twarz na 10 min. Sama będziesz zaskoczona świetnym efektem.


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/nawilzanie-na-ratunek-suchej-skorze_35788.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz